Akcesoria i zalety nawadniania kropelkowego

Niewątpliwie ogromną zaletą systemu kropelkowego jest automatyzacja systemu. Wymagana jest tutaj niewielka ilość pracy, akcesoriów i nakładów finansowych zarówno przy jej manewrowaniu, jak i przy nawożeniu i odchwaszczaniu. Nawadnianie kropelkowe zapobiega podlewaniu obszarów niedocelowych, zapobiegając pojawianiu się i wzrostowi chwastów.

Jak działa system kropelkowy?

akcesoria do nawadniania kropelkowegoPosiadając ten system z odpowiednimi akcesoriami możemy uzyskać jeszcze więcej korzyści. Przykładowo zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób poprzez ograniczenie bezpośredniego kontaktu wody z liśćmi, łodygami czy owocami. Akcesoria do nawadniania kropelkowego mogą być zainstalowane w różnych warunkach topograficznych. Jest to bardzo wszechstronny w przypadku różnych jakości wód i ograniczeń zasolenia gleby. Dzięki specjalnym akcesoriom, montaż jest bardzo prosty. System dodatkowo umożliwia również nawadnianie i jednocześnie korzystanie z maszyn rolniczych, zbioru i zraszania. Wykorzystując tylko samą wodę niezbędną do uprawy roślin czy to zbożowych, czy też warzyw, uzyskuje się dużą równomierność tego nawadniania. Wysoka częstotliwość nawadniania, ale niski przepływ pozwala dodatkowo na utrzymanie optymalnego poziomu wilgotności w strefie korzeniowej upraw, dzięki czemu uzyskuje się równomierny rozwój korzeni. Wpływa to przede wszystkim na braki w utracie wody, a każda kropelka jest rozsądnie zagospodarowana. Nie ma lepszej opcji.

Do obsługi systemu kropelkowego potrzeba niewiele personelu, ale jest on bardziej złożony niż tradycyjne systemy nawadniające uprawy. Musi także istnieć stały program konserwacji linii irygacyjnych i głowicy. Swoją drogą te dwa elementy to są to najważniejsze akcesoria, w które należy zainwestować chcąc nawadniać swoje pole metodą kropelkową.