Co wybrać – szafę czy wnękę?

Polskie przepisy prawne wymagają odpowiedniego zabezpieczenia wszystkich instalacji mediów, które znajdują się w naszym domu, z łatwym dostępem do kurków, żeby można było w prosty sposób spisać stan licznika, dokonać jego wymiany lub wyłączyć dopływ danego medium w razie potrzeby.

Polecane drzwiczki rewizyjne

drzwiczki rewizyjne stal nierdzewnaW tym celu możemy zostawić wnękę w budynku, gdzie będą znajdować się wszystkie kurki, lub postawić w wybranym miejscu na posesji szafę rewizyjną. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być pozostawienie wnęki na zewnątrz lub wewnątrz budynku i zabezpieczenie jej drzwiczkami rewizyjnymi. Szafa stojąca na zewnątrz jest bardziej narażona na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych, takich jak mróz i wilgoć. Dodatkowo taka szafa zajmuje sporo miejsca i estetyczne wkomponowanie jej w nasz ogród może nastręczać wielu problemów. Jeśli chodzi o drzwiczki rewizyjne stal nierdzewna jest najczęściej wykorzystywanym materiałem do ich produkcji, ze względu na jej odporność na działanie wilgoci. Jeśli chodzi o walory estetyczne, surowa stal nierdzewna prezentuje się znakomicie, często współgrając z metalowymi balustradami schodów, czy innymi metalowymi elementami wyposażenia domu. Według przepisów, drzwiczki rewizyjne powinny zostać pomalowane w taki sposób, żeby były dobrze widoczne. Nie oznacza to jednak, że muszą być one w krzykliwych kolorach. Na białej, czy jasnej ścianie, drzwiczki w ciemnym kolorze z pewnością będą rzucać się w oczy, zatem mamy dużą dowolność w dopasowaniu ich do reszty wystroju naszego domu.

Od dobrze usytuowanej i widocznej szafy rewizyjnej, może zależeć nasze zdrowie i życie w razie wybuchu pożaru. Niezależnie od tego, czy wybierzemy szafę, czy wnękę, pamiętajmy o tym, żeby zawsze był zapewniony do niej swobodny dostęp, żebyśmy zawsze mogli odłączyć dopływ gazu.