Długa historia zbiorników na wodę

Woda jest obowiązkowym elementem życia człowieka, bez wody nie jesteśmy w stanie funkcjonować. Jak bez pożywienia jesteśmy w stanie przeżyć miesiąc, to bez wody zaledwie parę dni. Zdobywanie jej było od zawsze jednym z podstawowych zadań ludzkości, aby ta mogła przeżyć. Ważne jest jednak, że pić możemy wodę tylko czystą i słodką, dlatego musimy ją odpowiednio przechowywać.

Zbiorniki na wodę od początków cywilizacji

zbiorniki wody pitnejKiedy ludzkość skończyła prowadzić koczowniczy tryb życia, wtedy musiała wymyślić sposoby na stałe zdobywanie i składowanie wody pitnej. Dlatego też większość starożytnych cywilizacji budowało się nad rzekami, które były najlepszym źródłem wody w tamtych czasach, gdy jeszcze wody nie były zanieczyszczone. Ciągły przepływ wody gwarantował jej czystość, co minimalizowało ryzyko zatrucia. Znacznie rzadziej korzystano z wody z jezior i stawów, gdyż było to bardzo ryzykowne. Wystarczyło, że jakieś zwierze umarło w stojącej wodzie i podczas procesu gnilnego wykształciła się w niej ogromna ilość szkodliwych mikroorganizmów. Dlatego też taka woda była praktycznie niemożliwa do picia bez przegotowania, a jej składowanie nie miało większego sensu. Dlatego też nabierano wody z rzek i składowano ją. Prymitywne zbiorniki wody pitnej istniały w formie na przykład pojemników stworzonych ze zwierzęcych skór, lub pęcherzy, lub po prostu w drewnianych beczkach, albo innych naczyniach tego typu. Dość znajomy jest nam widok wszelakich starożytnych glinianych waz, beczek, czy misek. To wszystko służyło właśnie do takich celów. Ułatwiało to także transportowanie wody znad rzeki do miejsca przeznaczenia zanim ludzie odkryli wody głębinowe i studnie były powszechne w miastach. Woda w zbiornikach była składowana zarówno tak jak dzisiaj w celach różnych, między innymi jako woda pitna, zbiorniki przeciwpożarowe, czy niektóre zbierające deszczówkę. Dzisiaj kojarzą one się nam z popularnymi, wielkimi, metalowymi kolosami, gdyż właśnie takie najczęściej eksploatujemy. Widać więc jak daleko posunęliśmy się do przodu.

Nasza cywilizacja potrafi się dość skutecznie adaptować do warunków w jakich funkcjonuje, a więc nie ma większego problemu z przetrwaniem na poszczególnych etapach rozwoju. Zbiorniki na wodę na pewno przyczyniły się do naszego przetrwania i nie wyobrażamy sobie bez nich dzisiejszego świata. A to jednak ich prymitywne wersje dały narodziny takim jakie znamy w dzisiejszych czasach.