Dobry wózek aktywny do sportu

Coraz więcej osób, które muszą używać wózków inwalidzkich decyduje się na uprawianie jakiegoś sportu. Są nawet maratony które pokonywane są na takich wózkach. Oczywiście trzeba mieć do tego dobry sprzęt, który ułatwi jazdę. Jeśli rozpoczynasz swoją przygodę ze sportem, dowiedz się czegoś więcej na temat takich wózków. Od tego zależą Twoje wyniki w pewnej mierze.

Jaki wózek aktywny jest dobry?

wózek inwalidzki aktywnyJeśli chodzi o takie maratony, najważniejsze jest, aby wytworzyć dobrą prędkość oraz nie tracić jej zbyt często. Dlatego dobry wózek inwalidzki aktywny musi mieć odpowiednio wyprofilowane koła kauczukowe. Są one zazwyczaj pochylone, tak, że przy ziemi są bliżej względem siebie, niż przy podłokietniku. Hamulce w takich wózkach są niepotrzebne, ponieważ nie służą one do zmniejszania prędkości, lecz do parkowania wózkiem w danym miejscu. Do tego ważne jest to, jak wyprofilowane jest oparcie. Powinno ono być nachylone w stronę siedziska. Tym samym kręgosłup może wytrzymać większy nacisk, a to jest niezbędne w sporcie. A co z kółkami przednimi? Przede wszystkim muszą być blisko siebie. Ułatwia się w ten sposób skręcanie wózkiem. Osoba, która rozpędzi się na wózku może łatwo zmienić kierunek ich ustawienia, a co za tym idzie, wózkiem łatwiej skręcać. Stelaż powinien być dość daleko od kółek, by nie zahaczać w niego stopami podczas manewrowania.

Takie wózki mogą znacznie wahać się cenowo. Wiadomo, że profesjonalny sportowiec zapłaci więcej, jednak potrzebuje on lepszego sprzętu. Dlatego amatorski sportowiec zapłaci tysiąc dwieście złotych, zaś zawodowiec dwanaście tysięcy. Warto pamiętać o tym, że koła muszą być wykonane z kauczuku i powinny być ostre. Dzięki temu łatwiej o utrzymanie prędkości na torze lub podczas maratonu odbywającego się na ulicy.