Jak otrzymać zasiłek rodzinny w Niemczech?

Mimo obowiązującego świadczenia krajowego 500 plus, nadal spora grupa polskich rodzin wybiera niemiecki zasiłek, który jest nieco wyższy i przy większej liczbie dzieci z pewnością korzystniejszy. W jaki jednak sposób należy złożyć wniosek w niemieckim urzędzie, aby mieć pewność otrzymania dodatkowych pieniędzy? Jakie warunki spełnić, aby zaliczyć się do beneficjentów takiego dodatku?

Kindergeld dla Polaków pracujących w Niemczech

zasiłek rodzinny w niemczech dla polakówNajważniejszy warunek to oczywiście zatrudnienie za granicą oraz zameldowanie. Spełniając takie warunki można przejść do aplikowania o tzw. kindergeld. Oczywiście samodzielnie załatwienie wszystkich formalności może okazać się trudne i wręcz niemożliwe, szczególnie gdy nie znamy zbyt dobrze języka niemieckiego oraz nie orientujemy się w urzędowych przepisach. Na szczęście w kraju działa sporo profesjonalnych biur, które pomagają w złożeniu wszystkich dokumentów. Co ciekawe, zasiłek rodzinny w Niemczech dla Polaków jest także wypłacany nawet do kilku lat wstecz. Mowa tutaj o sytuacji, gdy ktoś po prostu przegapił tę kwestię. Należy jednak pamiętać, że aby ubiegać się o kindergeld należy automatycznie zrezygnować z pobierania polskiego 500 plus. To podstawowa zasada, inaczej nasz wniosek zostanie odrzucony lub prędzej czy później wypłacone pieniądze będziemy musieli zwrócić. Lepiej więc wszystkiego dopilnować wcześniej i złożyć wnioski zgodnie z obowiązującymi procedurami.

Co ważne, nasze potomstwo, na które pobierane jest świadczenie wcale nie musi mieszkać na terenie Niemiec. Okazuje się, że wystarczy, aby osoba pracująca (jeden lub oboje rodziców) mieszkali i pracowali za granicą, aby kwalifikować się do świadczenia. Na początek dobrze umówić się na konsultacje z doradcą, który wyjaśni wszelkie wątpliwe kwestie.