Lniane płótno – cechy i zastosowanie

Len jest jednym z najbardziej wytrzymałych materiałów. Wygląda bardzo dobrze przez wiele lat, nie widać po nim upływu czasu. Włókna płótna lnianego, tak jak jakiegokolwiek innego nie rozciągają się. Jednak to właśnie lniane płótno jest najbardziej sztywne. Jest to tkanina bardzo podatna na barwienie, dlatego znaleźć możemy ją w rozmaitych kolorach. Te wszystkie cechy sprawiają, że ten naturalny materiał ma wiele zastosowań.

Zastosowanie lnianego płótna – torby, worki i ubrania

lniane płótnoLen jest w stu procentach naturalny. Oznacza to tym samym, że jest bardzo dobry dla naszej skóry i całego ciała. Pozwala skórze oddychać, jest zatem idealną tkaniną na przewiewne letnie koszule, spodnie czy sukienki. Niektórzy nie lubią lnianych ubrań ze względu na ich teoretyczną wadę. Len bardzo się gniecie – to fakt. Jednak jest jedynym takim materiałem, na którym zagniecenia te wyglądają nie wyglądają absolutnie źle. Jeżeli komuś przeszkadzają najmniejsze zagniecenia to raczej się mimo wszystko z lnem nie zaprzyjaźni. Ale jak wcześniej wspomnieliśmy lniane płótno ma szerokie zastosowanie. Szyje się z niego nie tylko ubrania, ale również torby i worki. Wielorazowe torby są użytkowane przez niemalże każdego człowieka, a szczególnie przez tych bardzo dbających o środowisko. A najczęściej szyje się je albo z grubszej bawełny lub właśnie – lnu. Te drugie są mocniejsze i sprawdzą się również do ciężkich zakupów. Lniane płótno zobaczyć możemy często w sklepach z materiałami ogrodniczymi lub ogólnobudowlanymi. Do lnianych worków pakuje się często korę, keramzyt, czy inne tego typu rzeczy. Len jest też najlepszym z materiałów do przechowywania pieczywa. Pieczywo w nim nie wysycha, ale również nie pleśnieje, co zdarza się, gdy za długo przetrzymujemy je w foliowym worku.

Coraz więcej ludzi ma świadomość tego, że warto odejść od stosowania plastiku na rzecz naturalnych materiałów. Mówiąc „plastik” mamy tu na myśli nie tylko foliowe siatki, ale również syntetyczne tkaniny, takie jak na przykład poliester. Odzież z naturalnych materiałów jest dla nas zdrowsza, a dzięki stosowaniu wielorazowych toreb możemy mieć realny wpływ na środowisko.