Ogrody skalne z dobrą warstwą drenażu

Każdy kto marzy o pięknym ogródku przydomowym, powinien zapoznać się z ofertą architektów krajobrazu, którzy na co dzień zajmują się projektowaniem takich ogrodów. Są oni w stanie zaprojektować ogrody w różnych stylach. W Polsce aktualnie popularnym stylem jest ogród skalny.

Roślinność górska idealna do ogrodów skalnych

projektowanie ogrodów trójmiastoJest to ogród, który nie wymaga szczególnej troski, jego pielęgnacja jest bardzo łatwa. Najlepszą porą do założenia ogrodu jest jesień. W tym okresie architekci krajobrazu wykonują zdecydowanie najwięcej zleceń związanych z zakładaniem ogrodów. Jeśli chodzi o ogród skalny, jak sama nazwa wskazuje, jest to ogród, w którym olbrzymią rolę pełni kamień. Oczywiście znaczenie mają również nasadzenia roślinne. Zadaniem ogrodów skalnych jest naśladowanie środowiska górskiego. Warto postawić na projektowanie ogrodów trójmiasto i zlecić zadanie zaprojektowania ogrodu skalnego profesjonalistom. W Europie ogrody skalne zaczęły pojawiać się w wieku XVII. Ogrody te pochodzą z Azji, a najwięcej tego typu ogrodów można oglądać w Chinach (tu ogrody skalne powstają od tysiąca lat!). Najlepszym miejscem na zaprojektowanie ogrodu skalnego jest górka, skarpa czy też zbocze tarasu. Chodzi o to, by miejsce to było jak najlepiej nasłonecznione. Tylko w ten sposób można odzwierciedlić naturalne środowisko występujące w Alpach. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór podłoża. Nie trzeba stosować skomplikowanego systemu nawadniania, jeśli zastosuje się materiał dobrze przepuszczający wodę.

Najlepszym sposobem na wykonanie dobrego drenażu są łupki lub okruchy skalne. Na warstwę drenażu nakłada się przepuszczalną warstwę gleby. Jeśli chodzi o roślinność, najlepiej wykorzystać roślinność o charakterze górskim. Zawilce, przebiśniegi, rojniki, śnieżyczki to najlepsze rośliny do ogrodów skalnych.