Pierwszy samochód

 

Nasze dzieci uczą się życia poprzez zabawę. Obserwują dorosłych i powtarzają wykonywane przez nich czynności. To ważny element wychowania młodego pokolenia. Jest to dla nich również niezwykle istotne, żeby być, jak rodzice, którzy są dla nich najważniejszymi autorytetami w pierwszych latach życia. Każda mała dziewczynka chce być, jak jej mama, a każdy chłopczyk inspiruje się tatą.

Samochód dla dziecka

samochód na pilotNiektórzy dorośli wciąż jeszcze uważają, że samochód na pilot dla małego dziecka to przesada i fanaberia rodziców. Kiedyś przecież bawiliśmy się drewnianymi klockami oraz szmacianymi lalkami, i to nam wystarczało. Pytamy zatem, po co więc ulegać nowej modzie na elektryczne i elektryczne zabawki. Spójrzmy jednak na to z drugiej strony. Dziecko przy pomocy takich „dorosłych” przedmiotów w mniejszej wersji, dostosowanej do ich wieku i wzrostu, uczy się powoli dorosłego życia. Każdy dziecko, kiedy widzi, jak jego rodzice prowadzą samochód, samo chce spróbować tej trudnej sztuki. Taka zabawka, jak samochód na pilot, daje dzieciom możliwość sprawdzenia się jako kierowca. Uczy się, że każda decyzja podjęta za kierownicą samochodziku ma swoje konsekwencje. Jeżeli nie zahamuje albo nie skręci w odpowiednim momencie, może wjechać w rosnące w przydomowym ogrodzie kwiaty. Po nieoczekiwanym zdarzeniu dziecko nauczy się, że trzeba kontrolować maszynę i przewidywać, co może się stać. Rodzic nie musi się martwić.

Kupując mały samochodzik albo maleńką kuchnię dla naszych dzieci, nie tylko sprawiamy im przyjemność, ale również dajemy im narzędzia do nauki życia. Pierwszy samochód to nauka odpowiedzialności. Efekt wypadku w takim samochodzie to najwyżej mały guz. Ale dziecko wie już, że trzeba uważać i wystrzegać się niebezpiecznych sytuacji.