Polecane ustawienia Berta Hellingera

Obecnie nasze tempo życia jest znacznie większe, niż w poprzednich latach. Nakładamy na siebie coraz więcej obowiązków, które związane są nie tylko z pracą zawodową i rodziną, ale również z rozwojem osobistym, kontaktami towarzyskimi, czy też zmianami w naszym życiu. To sprawia, że żyjemy pod silną presją, w związku z czym często potrzebujemy fachowej porady.

O ustawieniach systemowych Berta Hellingera słów kilka

ustawienia hellingerowskieZazwyczaj nasze kroki kierujemy do psychologa, jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że terapia może trwać nawet kilkanaście tygodni, a pierwsze efekty zaczniemy zauważać dopiero po kilku sesjach. Na szczęście możemy również korzystać z innych form terapii, między innymi z ustawień hellingerowskich. Jest to forma terapii grupowej, w której aktywnie uczestniczą wszyscy członkowie. Ustawienia hellingerowskie opierają się na twierdzeniu, że wszystkie nasze problemy wynikają z nieprawidłowych, zaburzonych lub też całkowicie zerwanych relacji rodzinnych. Takie więzi oddziałują na nasze podejście do problemów i niezbyt przyjemnych sytuacji. Ich naprawa sprawi, że będziemy mogli cieszyć się życiem i czerpać z niego całymi garściami. Warto wiedzieć, że taka terapia przynosi skutki czasem już po pierwszych zajęciach, a wiec zdecydowanie szybciej, niż standardowa wizyta u psychologa, czy psychoterapeuty. Podczas terapii prowadzący ustawia w przestrzeni członków grupy, którym przydzielone są role poszczególnych członków rodziny osoby poddawanej terapii.

Następnie zadaje on trafne pytania, dzięki którym możemy poznać punkt widzenia innych osób, ich uczucia, myśli, a także plany. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dzięki prawidłowo zadanym pytaniom członkowie grupy potrafią w stu procentach zaangażować się w rolę, która została im przydzielona. To sprawia, że terapia jest skuteczna i efektywna.