Profesjonalne łowienie sumów

 

Gdy chcemy zacząć łowić ryby, a w szczególności silnego suma, musimy wiedzieć, iż niezbędne jest kilka rzeczy do połowu. Oczywiście, musimy znaleźć miejsce, w którym możemy złowić ten gatunek ryby, jednak poza tym jest kilka ważnych kwestii jak ubiór oraz sprzęt do łowienia, jak również późniejszego przewozu ryb po łowieniu.

Najważniejsze elementy w połowie sumów

żyłka przyponowa na sumaJeżeli pragniemy łowić sumy, jednak zastanawiamy się w jaki sposób powinniśmy do tego tematu podejść to przede wszystkim zawsze musimy wybrać miejsce połowu. Następnym krokiem jest sprzęt, który zawsze dopasowujemy do możliwego największego okazu suma jaki pływa w danym zbiorniku. Dlatego niezależnie czy to żyłka przyponowa na suma, czy inny typ musimy dobrać go do największej ryby jaka może pływać w danym zbiorniku. Kolejnym istotnym elementem jest to, iż wybraną żyłkę nawijamy na duży i wytrzymały kołowrotek. Do suma poleca się żyłkę mającą przynajmniej 0,40mm, abyśmy ograniczyli wysiłek swój oraz ryby. Niestety, im cieńsza żyłka tym dłużej będziemy walczyć z sumem. Warto też zwrócić uwagę, iż im szersza przestrzeń z dużą ilością przeszkód, w których sumak może się schować tym grubsza żyłka to powinna być. Z kolei łowiąc na rzece, która kryje powalone drzewa, zróżnicowane dno, a także przęsła starych mostów czy też inne przeszkody, warto użyć mocnej plecionki oraz wędziska. W ten sposób powinniśmy być w stanie złowić piękny okaz tej właśnie ryby.

Planując łowienie sumów musimy wiedzieć, iż bardzo ważne w tym wszystkim jest dobranie sprzętu, który pozwoli nam na złowienie największego możliwego okazu w danym zbiorniku wodnym. Dlatego żyłka powinna być nieco grubsza, ponieważ sumy to ryby bardzo silne. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu złowimy piękny okaz sumaka.