Prosty mechanizm otwierania

Z pewnością wielu osobom zdarzało się z dużą częstotliwością pstrykać długopisem. Na lekcji w szkole, w pracy, czy nawet w domu w trakcie rozwiązywania krzyżówek. Dźwięk ten z pewnością potrafił wyprowadzić z równowagi osoby znajdujące się obok. Czy jednak zdarza się komukolwiek zastanawiać nad tym, co sprawia, że tak niepozorna czynność może być wykonywana.

Różne rodzaje sprężyn stosowanych w życiu codziennym

sprężyny naciągoweOdpowiedzialny za mechanizm w długopisach, czy też zegarkach jest malutki, spiralnie skręcony drucik. To nic innego, jak popularna i dobrze znana sprężyna. Istnieje wiele ich rodzajów, każdy z nich jest stosowany w życiu codziennym. Nie zawsze użytkownik zdaje sobie z tego sprawę. Sprężyny naciągowe montowane są w drzwiach. Dzięki nim kontrolowany jest kąt ich otwierania. Praca tego rodzaju sprężyny opiera się więc na rozciąganiu. Takie rozwiązanie może być również odpowiednie dla elektrycznych pastuchów. Możliwe jest wówczas amortyzowanie napięcia prądu w kablu, gdy naciska na nie zwierzę. Niewiele osób z pewnością zdaje sobie sprawę, że dźwięki pochodzące z fortepianu również mogą być lepiej słyszalne dzięki wspomnianej sprężynie naciągowej. Dzięki temu po uderzeniu w klawisze, instrument wydaje odpowiedni dźwięk. W łóżkach i fotelach natomiast wykorzystuje się sprężyny tapicerskie. Są one bardzo elastyczne, a ich napięcie uzależnione jest od wagi człowieka, który na siada na tych meblach. 

Innym rodzajem sprężyn są gazowe. Sama nazwa może niewiele mówić, jednak są one wykorzystywane w szafkach kuchennych. To dzięki nim drzwiczki nie trzaskają, a szyby nie ulegają stłuczeniu. Każde uderzenie jest właściwie amortyzowane. Ostatnim popularnym rodzajem są sprężyny naciskowe. Ich dobroczynny wpływ powinni docenić zwłascza rowerzyści. Dzięki nim jazda po wybojach nie jest aż tak bolesna.