Społeczne programy ekologiczne

Sprawdzone rozwiązania, dzięki którym możemy przyczynić się do ochrony środowiska powinny być czym prędzej wdrażane w naszym codziennym życiu. Niekiedy nie potrzeba wiele, aby nasze najbliższe otoczenie mogło oddychać czystym powietrzem. Coraz częściej finansuje się w znacznym stopniu wymianę pieców opalanych węglem, na bardziej ekologiczne rozwiązania.

Zasady programu Czyste Powietrze

program czyste powietrze - jaworznoTakie rozwiązania propaguje już od kilku lat dość popularny program nazwany Czyste Powietrze. Zasady jego działania są dość proste. Polega on na dofinansowaniu wymiany pieca opalanego węglem na piec gazowy. Konieczne jest w tym celu złożenie odpowiedniego wniosku. Na tej podstawie następuje przyznanie odpowiedniej kwoty, dzięki której będziemy mogli w znacznym stopniu pokryć koszt zakupu nowego pieca i przerobienie instalacji. Warto jest jednak nadmienić, że pomimo tych samych zasad każda gmina posiada własny budżet przeznaczony na ten cel. W związku z tym wysokość dofinansowania w poszczególnych gminach może się od siebie różnić. Jeśli chodzi o program czyste powietrze – jaworzno jest jedną z gmin, w których kwoty przeznaczone na ten program są wysokie. Jednorazowo możemy otrzymać nawet kilka tysięcy złotych. Co prawda nie jest to wysoka kwota, gdyż nie wystarcza na zakup całego pieca wraz z montażem i przygotowaniem instalacji. Nie mniej jednak w zupełności jest ona w stanie pokryć nawet połowę kosztów.

W związku z tym chętnych do skorzystania z tego typu programów nie brakuje. Warto jest zatem podjąć decyzję szybko. Dzięki temu istnieje szansa, że uzyskamy wyższą kwotę. Pozwoli nam to za dużo mniejszą kwotę sfinansować wymianę systemu ogrzewania. Warto jest zwrócić na to uwagę decydując się na zakup pieca gazowego. Takie wsparcie dla wielu osób ma duże znaczenie.