Szachownica lotnictwa polskiego

Szachownica, będąca symbolem rozpoznawczym polskiego lotnictwa od czasu jego powstania jest używana od początku jej stosowania do oznaczania samolotów wojskowych. Jest również częścią przypinek wojskowych oraz orderów upamiętniających ważne wydarzenia czy osiągnięcia lotników.

Oznaczenia wojskowych samolotów

szachownica lotniczaPierwsza forma szachownicy, jaka nanoszona była na skrzydła wojskowych samolotów była o wiele prostsza niż dzisiejszy wariant, i była tylko czterema polami, białymi i czerwonymi na przemian, bez żadnych obwódek. Taki wariant szachownicy używany był do końca pierwszej wojny światowej, kiedy to został zastąpiony przez nowocześniejszą wersję, mającą brzegi o kolorach przeciwstawnych do pól z którymi graniczyły. Jest to najdłużej używana szachownica lotnicza, gdyż została zmodernizowana niecałe trzydzieści lat temu wersją o odwróconych kolorach w stosunku do poprzedniej wersji. Symbol szachownicy używany jest przez lotnictwo wojskowe oraz umieszczany na samolotach patrolowych Straży Granicznej. Ta ostatnia posiada własny wzór szachownicy, będący okręgiem, nie używany w żadnej innej formacji wojskowej. Jest on również częścią flag oznaczeń lotnisk, zarówno należących do wojsk lądowych jak i morskich, oraz umieszczana jest na orderach i medalach, zarówno okolicznościowych jak i nagród za zasługi. Użycie szachownicy jest ograniczone do samolotów będących w czynnej służbie, aczkolwiek jest ona używana również do oznaczania samolotów historycznych.

Zwyczajowo nanoszona jest na skrzydła samolotu, zarówno na wierzch jak i spód, także po obu stronach ogona i na tylnym stateczniku. W niektórych samolotach wojskowych była natomiast umieszczana niesymetrycznie, by utrudnić rozpoznanie samolotu i wzrokowe namierzenie go jako celu.