W jaki sposób scyzoryki są wielofunkcyjne?

W obecnych czasach coraz więcej sprzętów reklamowanych jest jako urządzenia wielofunkcyjne, czyli mogące realizować więcej niż jedną użyteczność. Jednym z pierwszych przedmiotów, które zostały stworzone z myślą o przedmiocie wielofunkcyjnym, był scyzoryk szwajcarski. Stało się to jeszcze w XIX wieku. Ponad 120 lat później scyzoryki szwajcarskie wciąż są obecne na rynku.

Fenomen scyzoryków szwajcarskich

scyzoryki szwajcarskie wielofunkcyjneJak to możliwe, że scyzoryki są dziś równie popularne, co w czasach ich powstania? Głównie dzięki stałym „aktualizacjom” wprowadzanym do wyposażenia, jakim charakteryzują się scyzoryki szwajcarskie wielofunkcyjne. Pierwsze z przedmiotów tego typu wyposażone były m.in. w dwa ostrza, korkociąg, śrubokręt i kilka innych przydatnych narzędzi, mieszczących się w niewielkiej, drewnianej rękojeści. Jednym z wyposażeń był nożyk do ścierania atramentu z papieru. Dziś narzędzie tego typu nie spełniałoby swojej funkcji, a producenci szwajcarskich scyzoryków doskonale zdają sobie z tego sprawę. Z tego też względu wprowadzają stałe modyfikacje w wyposażeniu scyzoryków, starając się jak najlepiej odpowiadać nim na bieżące potrzeby i oczekiwania swoich klientów. Z tego też względu, dzisiejszy scyzoryk szwajcarski w swoim wnętrzu może skrywać przenośną pamięć flash, odtwarzacz muzyki, plastikową wykałaczkę lub prosty długopis. Producenci nie trzymają się sztywno tradycyjnego modelu scyzoryka, wiedząc, że dziś wcale nie byłby on wielofunkcyjny.

Na przykładzie scyzoryków szwajcarskich można zaobserwować tak naprawdę prawa rynku i zależność związaną z tym, że produkt zawsze, przede wszystkim, musi odpowiadać na potrzeby klientów, by mówić o jakiejkolwiek funkcjonalności. Jeśli w grę wchodzi wielofunkcyjność… cóż, wtedy wyzwanie jest zdecydowanie większe.