Wady wzroku występujące u dzieci

Coraz więcej dzieci ma problemy ze wzrokiem. Wynika to z różnych przyczyn – dzieci spędzają sporo czasu przed komputerem, telewizorem, smartfonem. Wzrok dzieci bardzo szybko się męczy. Do tego dochodzą jeszcze wrodzone wady wzroku, które rodzice są w stanie wychwycić nawet po kilku latach.

Astygmatyzm, zez i inne wady narządu wzroku

okulista dziecięcy bydgoszczNa szczęście istnieją specjaliści, którzy zajmują się narządem wzroku dziecka. Są to okuliści dziecięcy. W Polsce jest coraz więcej gabinetów okulistycznych dla dzieci. Badania okulistyczne nie są bolesne, więc dziecko nie musi obawiać się żadnej traumy, nieprzyjemnych przeżyć. Zazwyczaj na początku wykonywane jest komputerowe badanie wzroku. To badanie nie jest jednak badaniem, które daje 100% odpowiedź. Trzeba je jeszcze potwierdzić przy pomocy standardowych metod. Zakłada się na głowę dziecka specjalne okulary, w których wymienia się szkła korekcyjne. Dobry okulista dziecięcy bydgoszcz zna się na różnych wadach wzroku występujących u dzieci. Są to nie tylko krótkowzroczność i dalekowzroczność, ale również astygmatyzm, który pojawia się coraz częściej. Astygmatyzm to inaczej niezborność. Wada ta związana jest bezpośrednio z soczewką lub rogówką. W astygmatyzmie dochodzi do zaburzonej symetrii obrotowej oka. W związku z tym pacjent widzi zamglony obraz, patrząc pod różnymi kątami. U dzieci można zdiagnozować także wrodzone wady wzroku jak np. zez zbieżny, rozbieżny i inne rodzaje zeza, które także można korygować!

Wady wrodzone są zazwyczaj znacznie silniejsze niż wady nabyte – zwłaszcza jeśli chodzi o wady podstawowe tj. krótkowzroczność i dalekowzroczność. Jeśli rodzice zauważają, że wzrok dziecka nie jest najlepszy, powinni jak najszybciej zgłosić się do lekarza specjalisty. Obecnie wady wzroku można korygować także operacyjnie (laserowo).