Własna pasieka – ul w ogrodzie

 

Pszczelarstwo to profesja, która mimo iż nadal jest kultywowana, wydaje się powoli zanikać. Miód jest dostępny w każdym sklepie, ale coraz więcej jego odmian jest sztucznych. Dotarcie do naturalnych zasobów bezpośrednio od pszczelarza nie jest łatwe. Tym bardziej, że większości z nas produkcja miodu kojarzy się z pasieką, która zajmuje dużą przestrzeń. Ale czy aż tyle nam potrzeba?

Grunt to podstawa – dobry ul

ule styrodurowe w sklepie internetowymPopularność wytwarzania własnych produktów spożywczych we własnym zakresie wzrasta. Zakładamy ogródki warzywne, stawiamy wędzarnie, robimy własne sery. Dlaczego zatem nie zainteresować się hodowlą pszczół? Samo przedsięwzięcie nie jest tak trudne jak się wydaje. Na początku warto się zastanowić jaki miód chcemy mieć. Najłatwiej jest z wielokwiatowym, który nie wymaga dostępu do konkretnego gatunku roślin. Po tym podstawową sprawą jest zadbanie o odpowiedni ul. Tu wybór obecnie jest duży. W zależności gdzie chcemy go postawić i jak dużo nektaru chcemy gromadzić można dobrać i rozmiar i wygląd. Znalezienie profesjonalnego wykonawcy ula nie jest trudne. Tak ule drewniane, jak i ule styrodurowe w sklepie internetowym można zakupić bez problemu. Mogą mieć wygląd domku, albo jednej ścianki odpowiednio wykonanej. Po wyborze odpowiedniego ula pozostaje nam wybór pszczół, które są przystosowane do „produkcji” wybranego przez nas miodu. A ostatnim elementem zajęcia się własną pasieką jest wyposażenie się w ubrania i sprzęt chroniący nas samych, przed ukąszeniami oraz zapoznanie się ze specyfiką pracy.

Posiadanie własnej pasieki to nie tylko możliwość cieszenia się dobrej jakości miodem, ale także niesamowita przygoda. Postawiony w ogrodzie ul przyniesie nam również korzyści związane z roślinami, które w nim pielęgnujemy oraz wrażenie ciągłego przebywania na łące dzięki wszechobecnemu bzyczeniu pszczół.