Wygoda i skuteczność przenośnego spektrometru gamma

Rozwój technologii jądrowej poza postępem w nauce i technice niesie za sobą również zagrożenia. Potrzebne są urządzenia nadzorujące potencjalnie niebezpieczne zachodzące procesy i substancje. Wśród nich znajdują się spektrometry.

Rola przenośnego spektrometru gamma

przenośny spektrometr gammaPromieniowanie gamma tworzy się podczas rozszczepiania się jąder izotopów, a więc jest obecne wszędzie tam, gdzie używa się energii jądrowej. Jest promieniowaniem o bardzo dużej energii, a jednocześnie negatywnie wpływa na ludzki organizm. W większych dawkach prowadzi do powstawania nowotworów i zmian w budowie DNA, dlatego tak ważne jest jego wykrywanie. W miejscach, w których dochodzi do emisji promieni gamma, urządzenia pomiarowe są obecne cały czas. Ponieważ jednak promieniotwórcze substancje wydostają się poza bramy laboratoriów i elektrowni, potrzebne są także bardziej mobilne narzędzia pomiarowe. Jednym z nich jest przenośny spektrometr gamma. Jego niewielkie rozmiary pozwalają na przeprowadzenie badania promieniowania w praktycznie każdym terenie. Jest lekki, a jednocześnie wytrzymały i odporny na upadki z niewielkich wysokości. Dzięki tym zaletom jest chętnie wykorzystywany nie tylko przez osoby zajmujące się bezpośrednio energią jądrową, ale też przez służby graniczne, które z jego pomocą mogą udaremnić przemyt materiałów promieniotwórczych. Innym jednostkom dbającym o bezpieczeństwo pozwala na usunięcie źródła promieniowania, zanim zagrozi zdrowiu narażonych na nie ludzi, a także na zabezpieczenie niebezpiecznego obszaru.

W dobie powszechnego użycia technologii atomowej kluczowym wyzwaniem staje się zapewnienie bezpieczeństwa korzystających z niej osób. Urządzenia pomiarowe, a zwłaszcza przenośny spektrometr gamma i inne mobilne detektory, stanowią bardzo istotną część tego zadania.