Zastosowanie nagrzewnic w przemyśle

Pomieszczenia o wielkich kubaturach, jak hale produkcyjne i magazynowe, a także sklepy wielkopowierzchniowe muszą stosować specjalne systemy ogrzewania by zapewnić stałą temperaturę w pomieszczeniach bądź takie warunki, by umożliwiały pracę człowieka i funkcjonowania maszyn i urządzeń w okresie jesienno-zimowym. Tu nie wystarczają już tradycyjne grzejniki, nawet o dużej mocy.

Systemy nagrzewnic w ogrzewaniu dużych pomieszczeń

nagrzewniceW przypadku hal produkcyjnych o dużych kubaturach, w okresie jesienno-zimowym niezbędne jest ogrzewanie pomieszczeń dla utrzymania warunków pracy ludzi, a także punktowe ogrzewanie stanowiskowe maszyn i urządzeń. Jest to niezbędne, ponieważ systemy siłowników, a także elektronika sterująca, są wrażliwe na działanie niskich temperatur. Idealnym rozwiązaniem są nagrzewnice. Urządzenia te są łączone w systemy grzewcze umożliwiając zapewnienie właściwej temperatury. Najbardziej popularne są urządzenia wodne, które wykorzystują system centralnego ogrzewania i rozprowadzają wodę grzewczą przy pomocy systemu pomp, które w zależności od długości linii przesyłu ustawione są w systemie szeregowym na wyjściu z kotła, bądź montowane są w punktach satelitarnych, gdzie najbardziej potrzeba wspomagania cyrkulacji płynu grzewczego. Często stosuje się urządzenia zaopatrzone w wentylatory, które umożliwiają zwiększenie temperatury konkretnie w wybranej lokalizacji, punktowo, przy maszynie lub stanowisku pracy, pozostawiając pozostałą powierzchnię w temperaturze dopuszczalnej w danym procesie.

Podobnie stosuje się system urządzeń peryferyjnych z nadmuchem w przypadku ogrzewania wielkopowierzchniowych sklepów. Tam systemy są z kolei modyfikowane w miejscach gdzie znajdują się stanowiska chłodziarek i chłodziarko-zamrażarek, gdzie temperatura powinna być relatywnie niższa by zapewnić prawidłowe funkcjonowanie tych urządzeń.